דף הבית

עורכי הטקסים

הולדת בת או בן

בר ובת מצווה

טקס נישואין

מאמרים

קישורים

שלח לחבר

כתבו אלינו
    על הדרת נשים

כתבו: תלמה שילוני וטל פאר


תלמה מספרת שכשהייתה סטודנטית נהגה לנסוע הרבה באוטובוסים, וזה זכור לה כסיוט אחד גדול. הדוחק היה גדול ופעמים רבות הייתה קורבן להטרדה מינית כזאת או אחרת: גברים היו מתחככים בה, שולחים ידיים, ואפילו כאשר ישבה קרו מקרים שגבר שישב במושב שמאחורי שלח ידיים דרך החריץ שבין הכסא למושב ומזמז את אחוריה. היא הייתה די מפוחדת באותם ימים ולעולם לא פרצה בצעקות על אותם גברים, רק ניסתה להתרחק מהם. מעולם לא הטרידו אותה במילים, אבל זה היה מספיק מגעיל כם ככה. עם השנים נמנעה ככל האפשר מנסיעה באוטובוסים וכשלבסוף יכלה להרשות לעצמה לקנות רכב משלה – לא דרכה רגלה יותר באוטובוס משך שנים רבות....

לכן, כשנודע לה בתחילה על "הדרת הנשים" לחלק האחורי של האוטובוס חשבה בלבה שנשים רבות ישמחו בכך, ויהיה סוף להטרדה שקורית בדוחק, שעדיין נשאר כשהיה באוטובוסים העירוניים בישראל..

אולם עם הזמן נראה שתופעת הדרת הנשים יש לה פנים אחרות: היא מילולית, לא פיזית. זאת אומרת לא על ידי מטרידים כרוניים, אלא כאקט "תרבותי", הצהרתי, של גברים חרדים, והיא מתרחשת במקומות רבים, לא רק באוטובוסים. מדי יום אנו שומעים בתקשורת על עוד עימותים, על עוד מקרים, וזה ברור שלא מדובר במה שהיא חוותה, אלא יש לזה פנים אחרות.

היא גם תוהה, מה קרה דווקא עכשיו, שקהילות חרדיות שלמות "יצאו לקרב". האם זה קשור לעובדה שבקרוב יצטרכו לצאת לעבודה, והמפגש עם התרבות החילונית יעיק עליהם. האם הם מנסים "לסלול את הדרך" להשתלבותם בחברה הישראלית על ידי כך שיכתיבו לה תנאים משלהם...

אישית, היא בעד "אל תשתקו!" כל אישה שנתקלת בהדרת נשים, שתתלונן במשטרה ותעקוב ותוודא שהמשטרה עושה את תפקידה. אבל גם לרשויות יש כאן תפקיד, ותפקיד נכבד, שמזמן זנחו אותו. בכלל, אחרי מחאת הקייץ מסתמנת מלחמה חדשה, תוך-ישראלית, בין חילונים לחרדים, בין חברה דמוקרטית לחברה תיאוקרטית, והיא תקבע את גורלה התרבותי של מדינת ישראל לשנים הבאות, לפחות לשנים המעטות הבאות, כי הרי כולנו יודעים שיבוא יום ומספרם של החרדים יעלה על מספר החילונים. לכן, יש לומר, רגע לפני שמאוחר מדי, קומו נשות ישראל עכשיו, קום ראש הממשלה עכשיו, קומו אנשי המשטרה עכשיו, כל עוד רובכם לא חובשי כיפות, ועשו את מה שמוטל עליכם. כל מי שמטריד, מדיר, מעליב או פוגע פיזית באזרח אחר – צריך לטפל בו. מותר לחזור למצב בו המשטרה שומרת על הסדר בפנים, בין האזרחים, ולא משתמטת ממנו בטענה ש"יש דברים חשובים יותר". זה הדבר החשוב ביותר כרגע.

מה הקשר בין הדרת נשים וטקס החתונה היהודי?

אין הדרת נשים בטקס החתונה היהודי האורתודוכסי. כי הרי הכלה נוכחת שם, אבל יש השתקת נשים: זוהי מסורת של שנים כה רבות שגם חילונים "סותמים את האף" ומאפשרים טקס שכזה, אולם מי שמבין מה הוא עושה – בוחר בטקס יהודי חילוני.

היכן השתקת הנשים בטקס החתונה היהודי?

ראשית כל, בכתובה, חוזה החתונה היהודי, על פיו הכלה עוברת מרשות אביה לרשות בעלה. זאת מהותה של הכתובה היהודית. אמנם הכתובה מבטיחה את זכויותיה של האשה אך היא נכתבת כחוזה בין החתן והרב (שכן אבי הכלה אפילו לא חותם על הכתובה) והיחס אל האישה הוא כאל חפץ. בחוגים נאורים של היהדות מקפידים שהכלה תסכים לחתונה, אך בכתובה עצמה ובטקס אין לה רשות להגיד דבר. החותמים על הכתובה, העדים, חייבים להיות גברים, והיא לא חותמת. גם בטקס עצמו היא לא אומרת מילה. מכסים את פניה בהינומה והחתן מרים אותה קצת כדי להשקות אותה יין. זה מזכיר אולי את טקס ברית המילה, שם נותנים לתינוק קצת יין כדי לטשטש את הכאב... הנאורים יותר מגלים את פניה של הכלה בתחילת הטקס: החתן מרים את ההינומה ופניה מגולים, אך גם את זה לא היא עושה, אלא "עושים לה". היא עצמה פסיבית לגמרי לאורך כל הטקס. את הברכות אומר החתן, את הכוס שובר החתן, וכידוע, בחתונות אורתודוכסיות בחוגים החרדיים מפרידים נשים מגברים באירוע ע"י כך שמקצים לנשים חלק מהאולם ולגברים חלק אחר.

זה הטקס שאת רוצה?

...ועוד חומר למחשבה: מה לנו להלין על החרדים כשאנו בעצמנו מדירים נשים מהתפקיד של עורכות טקס החתונה? זוגות רבים שמתחתנים אצלנו מעדיפים בגלוי שגבר יערוך את הטקס שלהם, ולא אישה. כששואלים אותם למה, רבים מהם עונים: לנו אישית לא משנה, אבל ההורים... ובכן, אולי הגיע הזמן שנבדוק את עצמנו ונראה שנשים וגברים באמת מקבלים מאיתנו יחס שווה בכל המובנים.


Email:
office@tekes.co.il © כל הזכויות שמורות 2007-2012